Életkezdet mesterséges környezetben. Hogyan vált a szülés családi eseményből orvosi, politikai és társadalmi kérdéssé? 2024 február 28. – # Glossza

Mikor és meddig szükséges beleavatkozni a várandósság és a szülés folyamatába? Milyen jogai, lehetőségei vannak a várandós és szülő nőnek az egészségügyben? Hogyan képviselhetik magukat a párok eredményesen, hogyan ne váljanak kiszolgáltatottá? Hogyan készülhet fel és segítheti az egészségügy az abortuszon, vetélésen átesett nőket?

A várandósság és szülés túlzott medikalizációja mind az egészségügyi szakemberek, mind a gyermeket tervező párok számára számtalan jelentős etikai kérdést vet fel. A szülés családi eseményből orvosi, azon túl is társadalmi és politikai kérdéssé vált.

Glossza 42. adásában az életkezdet körül kialakult társadalmi tabuk ledöntésére vállalkozik Varga Katalin pszichológussal, aki az ELTE PPK Pszichológiai Intézet professzora, az ELTE PPK Affektív Pszichológia Tanszékének vezetője, és a perinatális szaktanácsadó képzés alapítója, valamint Tari Gergely bioetikussal, aki a Szegedi Tudományegyetem Szent-Györgyi Albert Orvostudományi Kar Magatartástudományi Intézetének oktatója, az MTA Lendület Értékek és Tudomány Kutatócsoport munkatársa.

Az adás szerkesztői: Szabados Bettina, a HUN-REN BTK Filozófiai Intézet tudományos munkatársa és Szilágyi Zsolt, a HUN-REN BTK Néprajztudományi Intézet tudományos főmunkatársa.

Glossza negyvenkettedik adása meghallgatható a Spotify-on, illetve megtekinthető a Youtube-on.

További információ a Glossza Instagram és Facebook oldalán.